A sértett jogai a büntetőeljárásban

2024.12.04.

Sértetti jogok a büntetőeljárásban

Jellemzően kevés szó esik egy büntetőeljárás során a sértett jogairól.

Az eljárásban részt vevő személyek felsorolásában is „csak” a negyedik helyen szerepel, azonban jogai rendkívül széles körűek, melyhez képest kötelezettségei elenyészők, bár megsértésük szankciókkal járhat.

A sértett legfontosabb jogai és kötelezettségei – teljeskörű felsorolás nélkül – az alábbiak.

A sértett jogosult arra, hogy bizonyítékot terjesszen elő, indítványt és észrevételt tegyen, a perbeszédek során felszólaljon, a tárgyaláson és a törvényben meghatározott eljárási cselekményeknél jelen legyen és a törvényben meghatározottak szerint kérdéseket tegyen fel. Az ügyészségnek vagy a nyomozó hatóságnak a sértettet tájékoztatnia kell a nyomozás elrendeléséről, ha a személye és elérhetősége ismert.

 

 

Jogosult továbbá, hogy az őt érintő bűncselekménnyel összefüggésben keletkezett ügyiratokat – bizonyos kivételekkel – megismerje. Fontos azonban, hogy az ügyirat megismerését a hatóság alapvetően indítványra köteles biztosítani. A megismerés joga az eljárás valamennyi ügyiratára kiterjed, ideértve a bíróság, az ügyészség és a nyomozó hatóság által beszerzett, illetve a büntetőeljárásban részt vevő személyek által benyújtott, valamint csatolt iratokat és a további bizonyítási eszközöket is. A megismerés joga, illetve a megismerésnek az ügyirat, valamint a bíróság, az ügyészség és a nyomozó hatóság által az ügyiratról készített kivonat vagy másolat kézbesítésével történő biztosítása nem korlátozható az olyan eljárási cselekményről készült ügyirat vonatkozásában, amelyen az indítványozó jelen volt, vagy e törvény rendelkezései szerint jelen lehetett és a szakvélemény vonatkozásában. A hatóság az iratok megismerését határozattal korlátozhatja, azonban a határozat ellen jogorvoslat lehetséges, mely szintén a törvény által biztosított jog.

Fontos, hogy a sértett jogosult arra, hogy a büntetőeljárási jogairól és kötelességeiről a bíróságtól, az ügyészségtől és a nyomozó hatóságtól felvilágosítást kapjon.

A sértett segítő – többek között meghatalmazott képviselő - közreműködését veheti igénybe, valamint polgári jogi igényét az eljárásban érvényesítheti, felléphet bizonyos feltételek mellet magánvádlóként, pótmagánvádlóként. Bizonyos esetekben a sértett jogosult lehet sérelemdíjra is, amelyet amennyiben a polgári jogi igény érvényesítését a bíróság egyéb jogi útra utasítja polgári peres eljárásban érvényesíthet, valamint közvetítői eljárást indítványozhat.

A polgári jogi igény biztosítása céljából zár alá vételnek a vádemelés előtt a sértett indítványára akkor van helye, ha a sértett a polgári jogi igény érvényesítésének szándékát bejelentette és a bejelentés tartalmazza a jogszabály által előírtakat.

A sértett bármikor jogosult nyilatkozni arról, hogy a bűncselekmény következtében milyen testi, lelki sérelmet szenvedett, milyen vagyoni hátrány érte, illetve kívánja-e a terhelt bűnösségének megállapítását és megbüntetését.

A sértett jogosult arra is, hogy kérelmére tájékoztassák az őt érintő bűncselekménnyel összefüggésben például a letartóztatott terhelt szabadon bocsátásáról vagy szökéséről, a végrehajtandó szabadságvesztésre ítélt terhelt feltételesen vagy véglegesen történő szabadon bocsátásáról vagy szökéséről, illetve a szabadságvesztés végrehajtásának félbeszakításáról.

A jogi segítségnyújtásról szóló törvény alapján a sértett kérelmezheti a pártfogó ügyvédi képviseletet.

A hatóság a sértett vonatkozásában különleges bánásmódot rendelhet, illetve rendel el. Ennek keretében például fokozott védelemben részesíti az érintett személy különleges bánásmódot megalapozó körülményekkel összefüggő személyes adatait, így különösen az egészségügyi adatait és a büntetőeljárás lefolytatása során fokozott körültekintéssel jár el az érintett személy magánéletének kímélete érdekében és bizonyos feltételek fennállása esetén védelemben részesítheti.

A bíróság, az ügyészség és a nyomozó hatóság indítványra elrendeli, hogy a sértett, vagy segítőjének a nevét, születési nevét, születési helyét és idejét, anyja nevét, állampolgárságát, személyazonosító okmányának számát, lakcímét, értesítési címét, tényleges tartózkodási helyét, kézbesítési címét, illetve elektronikus elérhetőségét zártan kezeljék.

A sértett az eljárás elhúzódása miatt kifogást terjeszthet elő, ha a törvény a bíróság, az ügyészség vagy a nyomozó hatóság részére az eljárás lefolytatására, az eljárási cselekmény elvégzésére vagy valamely határozat meghozatalára határidőt állapított meg, azonban az eredménytelenül telt el, vagy a bíróság, az ügyészség vagy a nyomozó hatóság eljárási cselekmény elvégzésére határidőt tűzött ki, amely eredménytelenül telt el, és a bíróság, az ügyészség vagy a nyomozó hatóság a mulasztóval szemben nem alkalmazta a törvény által lehetővé tett intézkedéseket.

Távoltartás elrendelését a sértett is indítványozhatja. A sértett a távoltartás elrendelésére irányuló indítványát a vádemelés előtt az ügyben eljáró ügyészségnél terjesztheti elő.

A jogokkal szemben sértett köteles

a) az eljárási cselekményeken - a szakértői vizsgálatot is ideértve - a bíróság, az ügyészség és a nyomozó hatóság rendelkezéseinek megfelelően az e törvényben meghatározottak szerint részt venni,

b) a lakcímét, értesítési címét, tényleges tartózkodási helyét, kézbesítési címét, telefonos elérhetőségét, elektronikus levelezési címét vagy más elektronikus elérhetőségét és - a változást követő három munkanapon belül - ennek megváltozását az eljáró bírósággal, ügyészséggel vagy nyomozó hatósággal közölni.

Amennyiben az Önnel kapcsolatban folytatott büntetőeljárásban jogi képviseletre van szüksége a teljeskörű tájékoztatás érdekében keressen bizalommal!

dr-szellák-norbert-ügyvédi-iroda-favicon

dr. Szellák Norbert ügyvéd

Ezt a honlapot dr. Szellák Norbert, a Budapesti Ügyvédi Kamarában bejegyzett ügyvéd tartja fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, amelyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt az alábbi honlapon találhatók: https://www.mük.hu. Felhívom szíves figyelmét, hogy ezen az internetes honlapon elérhető tartalmak és információk kizárólag tájékoztatásul szolgálnak, nem minősülnek sem jogi vagy egyéb tanácsadásnak, sem ajánlattételnek, sem pedig ajánlattételre történő felhívásnak, ezen információk átadása nem hoz létre ügyvéd-ügyfél jogviszonyt az ügyvédi iroda és a honlap látogatója között és nem helyettesíti a személyes konzultációt.  A tartalmak aktualitása a jogszabályok és a joggyakorlat változásának függvényében alakulhat. 

2025 © Minden jog fenntartva | dr. Szellák Norbert ügyvéd
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram